همراهان گرامی

بلاگ جهان روابط ، بدلیل بروز رسانی و تغییرات چندساعتی در دسترس نبود ، به لطف ایرد منان و بایاری شما بزرگواران همچون گذشته و بهتر از پیش گام خواهیم برداشت.

+ نوشته شده توسط در سه شنبه بیست و هفتم بهمن 1388 و ساعت 22:56 |

آیا نهادهای بین المللی میتوانند به صورت متقابل عمل کنند؟ 


ترجمه مقاله ای با عنوان

International Institutions: Can interdependence work?

اثر: رابرت کئوهن

مترجم: محمدحسین محمدی*

 برای تحلیل سیاست جهان در دهه 1990باید درباره نهادهای بین المللی بحث کنیم: قواعدی که بر عناصر سیاست جهان و سازمانهایی که به کمک آنها قواعد کامل می شوند ، حاکم است.آیا ناتو باید گسترش یابد؟چگونه شورای امنیت سازمان ملل می تواند مطمئن باشد که بازرسان سازمان ملل به سایتهایی که عراق ممکن است فعالیتهای تسلیحاتی ممنوعه رادر آنها هدایت کند ، دسترسی داشته باشند؟ تحت چه شرایطی چین باید به عضویت سازمان تجارت جهانی  پذیرفته شود؟صندوق جهانی چند میلیارد دلار پول لازم دارد تا رهبریت موثر اقتصادی  خود را در میان کشورهای هایی نظیر اندونزی، کره و تایلند که در طول بحران اقتصادی 1997 تهدید شدند حفظ کند؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در دوشنبه بیست و ششم بهمن 1388 و ساعت 11:19 |

هژمونی در اقتصاد سیاسی جهان


ترجمه صفحات 31 تا 46 کتاب After Hegemonyاثر رابرت کئوهن

 مترجم : محمدحسین محمدی

مقدمه مترجم:

در این فصل از کتاب،رابرت کئوهن به نقد نظریه ثبات هژمونیک رابرت گیلپین در بعد اقتصادی پرداخته است.

  امروزه نگاه توام با  نوستالوژی به تسلط بریتانیا در  قرن نوزدهم و تسلط آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم برای طرفداران آشفته سرمایه داری لیبرال امری عادی است. این  دوره ها  تنها  دوره هایی هستند که درآنها یک قدرت برتر واحد با داشتن برتریهای نظامی و اقتصادی به ایجاد  طرح نظم بین المللی بر اساس منافع ودیدگاه خود از جهان مبادرت ورزیده اند.
همانطور که رابرت گیلپین  بیان کرده است :" برتری بریتانیا همانند برتری  آمریکا و همانند برتری روم باستان، به ایجاد یک نظام بین المللی توام با  صلح  و امنیت  نسبی کمک کرده اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در جمعه بیست و سوم بهمن 1388 و ساعت 17:8 |

همکاری از نگاه تئوریهای گوناگون روابط بین املل

 

مهدی فتاحی

 مقدمه                  
جهان انتزاعي نظريه ها و جهان عيني سياست داراي روابط تنگاتنگي با هم هستند. ما به نظريه هايي نياز داريم تا بتوانيم از اطلاعاتي كه هر روزه ما را آماج خود قرار مي‌دهند، معنا استخراج كنيم. حتي سياستمداراني كه رابطه خوبي با نظريه ها ندارند ناچارند كه به ايده‌هاي خود درباره اين كه روند فعاليت جهان عيني چگونه است اعتماد كنند، تا بتوانند تصميمي منطقي و اصولي اتخاذ نمايند. اگر اصول سازمان‌يافته و بنيادي يك شخص ناقص باشد، تصميم‌گيري سياسي شايسته توسط وي بسيار سخت و بعيد به نظر مي رسد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در جمعه بیست و سوم بهمن 1388 و ساعت 9:6 |

 

تاریخ حذف و اضافه

 

به گزارش وبلاگ روابطی های ۸۸  تاریخ حذف و اضافه از ۱۷ بهمن به ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه تغییر یافت.

ازسوی دیگر بنابر اعلام استاد دکتر چگینی در ۳ دیماه زمان تحویل ۲ ترجمه دیگر برای درس زبان تخصصی ۲۷ بهمن ماه خواهد بود.

+ نوشته شده توسط در یکشنبه هجدهم بهمن 1388 و ساعت 17:54 |

 

پهلوی دوم و موضوع وحدت اسلامی

 

يوسف سيفي

 

سوال اصلي رويكرد سياست خارجي پهلوي دوم به موضوع وحدت اسلامي چگونه بوده است؟

فرضيه: با توجه به پارامتر هاي مختلف كه در ادامه، بحث خواهد شد، سياست خارجي ايران در دوران حكومت محمد رضا پهلوي نه تنها جهت‌گيري مشخصي نسبت به موضوع وحدت اسلامي نداشته است. بلكه نوعي نگاه منفي در ميان سران رژيم نسبت به موضوع وجود داشته و حتي در رابطه با كشورهاي مسلمان، به خاطر نگاه محمد رضاشاه به غرب به عنوان جناح اثر بخش دوست و به شرق به عنوان جناح اثربخش دشمن، اساسا لزومي به پرداختن به موضوع وحدت اسلامي ديده نمي شده است. 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در یکشنبه هجدهم بهمن 1388 و ساعت 10:18 |

 

کسی که در ۱۲بهمن در پلکان هواپیما دست امام (ره) را گرفته بود

 

 

 

توضیح: جهان روابط مجله ای کاملا علمی و تخصصی است که بیشتر ترجیح میدهد در قالب  به ظاهر خشک علمی  فعالیت کند تا درگیرشدن در تحلیلهای جذاب سیاست داخلی.از سوی دیگر بنا بوده و هست که تنها از مطالب تولید شده دانشجویان کارشناسی روابط بین الملل دانشگاه علامه( بویژه نیمه حضوری ها) در این وبلاگ که به زودی به سایت نیز تبدیل خواهد شد استفاده گردد تا مطالب نقلی  لیکن خاطره خوش بهمن و مردی که  بر فراز زمانها و اعصار فریاد آزادی و آزادگی ملت ایران را سرداد باعث شد استثنائا این  دو اصل راکنار بگذاریم.با تشکر از سرکار خانم جرجانی که  این مطلب برای وبلاگ ارسال نمودند.


مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای نخستین بار پس از 31 سال هویت فردی را که در پلکان هواپیمای ایرفرانس در فرودگاه مهرآباد را گرفته است فاش کرد.

سایت این مرکز گفتگویی را با این شخص فرانسوی منتشر کرده است که می خوانید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در شنبه هفدهم بهمن 1388 و ساعت 20:19 |
 

غیر فعال شدن پرونده ی آموزشی دانشجویانی که شهریه خود را پرداخت نکرده اند

 

با توجه به اتمام مهلت  پرداخت شهریه(دقیقا مبلغ شهریه!) که در اطلاعیه های دانشگاه آمده بود فرم انتخاب واحد بسیاری از دانشجویانی که اقدام به   پرداخت تمامی شهریه  یا قسمتی از آن نکرده بودند غیر فعال گردیده است و  درصورت اقدام برای پرداخت شهریه  از طریق منو ثبت فیش نیز با پیام"وضعیت مالی شما مشخص نیست" مسدود گردیده و برای رفع حتما باید به امور مالی دانشگاه مراجعه شود. 

جهان روابط:احتمالا این پیام به دلیل دقت نظر بیشتر برای تعیین خوشه بندی دانشجویان در نظرگرفته شده است.

+ نوشته شده توسط در شنبه هفدهم بهمن 1388 و ساعت 19:54 |

 

علل ساختاری و نتایج رژیمی : رژیمها بعنوان متعیرهای مداخله کننده

 

استفان. دی. کراسنر

ترجمه:سید حسن صادقی

این مقاله در مورد مفهوم رژیم های بین المللی تحقیق می کند . رژیم های بین المللی بعنوان قواعد،هنجارها، قوانین و پروسه های تصمیم گیری را تعریف می کند، در حالی که توقعات بازیگران این صحنه حول موضوعات ارائه شده می چرخد. بعنوان نقطه شروع، رژیم ها بعنوان متغیرهای مداخله کننده بین فاکتورهای رسمی از یک طرف ونتایج و رفتارها از طرف دیگر، مفهوم سازی می گردند. این ترکیب، یک سوال اساسی ایجاد می کند. ابتدائاً، چه چیزی رابطه بین فاکتورهای رسمی اساسی مثل قدرت، سود و ارزش و رژیم ها را ایجاد می کند به اولین سوال مرتبط با تعداد و شمار بحث های نمونه در مورد طبیعت رابطه های بین المللی است . اما هدف این مقاله برابر با همین موضوع و مهم تر از آن است. مقاله، راجع به این مساله صحبت می کند که آیا رژیم ها تفاوتی ایجاد می نمایند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در شنبه هفدهم بهمن 1388 و ساعت 16:47 |


رویکردهای نیوریالیستی و نیولیبرالیستی در جنگ آمریکا با عراق در مارس ۲۰۰۳


امین رضایی نژاد

چکیده:

قطعا پس از پایان جنگ سرد مهمترین حوادث سیاسی جهان در خاورمیانه رخ داده است که از مهمترین آنها می توان به دوبار حمله آمریکا به عراق با کلید واژه بوش پدر و پسر-  و جنگ آمريکا با افغانستان اشاره کرد . تحلیل گران زیادی سعی در توضیح علل رفتار تهاجمي آمریکا در جهان تک قطبی را داشته اند و دارند و این مساله باعث به چالش کشیده شدن چند باره نظرگاه­های تئوريكي دولتمردان ایالات متحده شده است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در شنبه هفدهم بهمن 1388 و ساعت 16:19 |

 

تاملی بر یک اطلاعیه

 

"دانشجويان محترم پرداخت شهريه را به صورت   نقدي   و به شماره حساب     98722955    نزد بانك تجارت شعبه شهيد كلانتري كد 985 به نام دانشگاه علامه طباطبايي واريز نماييد.دانشجويان مي بايست پس از انتخاب واحد دقيقا مبلغ شهريه را تا 48 ساعت بعد پرداخت نمايند، سپس مشخصات فيش بانكي را در قسمت ثبت فيش در سيستم آموزش ثبت نمايند. و اصل فيش را حتما به امور مالي دانشكده مربوطه تحويل نمايند تا از حساب دانشجو كسر گردد. در غيراينصورت انتخاب واحد دانشجو حذف مي گردد و از خدمات آموزشی محروم خواهند شد  "

متن بالا بخشی از اطلاعیه ورودی سایت دانشگاه برای انتخاب واحد است.

در کنار تمامی نقاط مبهم و بعضا تهدیدآمیز متن کامل این اطلاعیه ، بخش جالب توجه آن به شماره حساب داده شده برمیگردد؛شماره حسابی که معلوم نیست اساسا از کدام نوع حساب است.جاری؟قرض الحسنه؟سپرده یا چیز دیگر؟

برای همه کسانی که ساکن شهرستان هستند با این شیوه پرداخت قرون وسطایی مشکل جدید با نام هزینه حواله مطرح می شود که در عصر حسابهای بانکی آن لاین امری مضحک به شمار میرود.

این سوال مطرح میشود که چگونه است برای پرداخت شهریه همه دانشگاههای کشور حتی برخی موسسات  آموزش عالی غیرانتفاعی شهرستانها ،سیستم بانکی شتاب با کندی مواجه نیست،اما برای دانشگاه پرطمطراقی چون علامه که مثلا خود باید طلایه دار تربیت نیروهای مدیر منجمله در بخش مدیریت مالی باشد، این مشکل وجود دارد؟

جای بسی تاسف است در حالیکه جهانی که رو به نگاه الکترونیکی در دریافت ها و پرداختها رفته است، یکی از نامدار ترین دانشگاههای کشور به عصر سنتی بازگشته است.

+ نوشته شده توسط در یکشنبه یازدهم بهمن 1388 و ساعت 19:21 |


منع شرکت دانشجویان نیمه حضوری در کلاسهای دوره های روزانه !


به دنبال مکاتبه بیش از 70نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد نیمه حضوری دانشگاه علامه به دکتر شریعتی ریاست این دانشگاه،شنیده شده رییس مرکز آموزشهای آزاد و نیمه حضوری این دانشگاه در عکس العملی عجیب از مکاتبه با حراست دانشگاه در محل دهکده المپیک برای ممانعت از شرکت دانشجویان این مرکز در کلاسهای دوره های روزانه و شبانه خبر داده و افزوده در صورت مشاهده کارت دانشجو ضبط و وی اخراج !! خواهد شد.

هرچند صحت این اظهار نظر هنوز رسما مورد تایید قرار نگرفته ،اما با مراجعه به متن نامه سرشار از احترام بیش از 70 تن از دانشجویان فوق الذکر که امکانات اندک و فضای فقیر -به لحاظ منابع تخصصی علمی رشته روابط بین الملل _را مانعی برای درخشیدن در عرصه تولید علم و محتوا که موردتاکید رهبر معظم انقلاب بوده و هست  میدانند، به راحتی میشود دریافت که این گونه برخورد ها اگر صحت داشته باشد به هیچ وجه در شان یک دانشگاه نامدار و آنهم دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد آن نخواهد بود.

گفته شده مقام فوق الذکر از غیرقانونی بودن این کار-برگزاری کلاسهای دوره کارشناسی ارشد  نیمه حضوری روابط بین الملل  در دانشکده حقوق و علوم سیاسی- خبرداده حال آنکه هنوزهیچ مستندی مبنی بر اجبار در برگزاری کلاسهای نیمه حضوری در محلی غیر از دانشکده تخصصی ارائه نشده است.ضمن اینکه پیش از این دانشگاه تهران با انتقال کلاسهای دوره های نیمه حضوری خود_کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی_ از مرکز آموزشهای الکترونیکی خود به  دانشکده تخصصی آن و آنهم با درخواست و پیگیری دانشجویان باب این بهبود امکانات آموزشی رابازنموده است.
جهان روابط پیگیر بررسی صحت و سقم این اظهار نظر میباشد.
+ نوشته شده توسط در یکشنبه یازدهم بهمن 1388 و ساعت 12:44 |

 

اطلاعیه بسیار مهم

 

بر اساس اعلام آقای دکتر رستمی، نمره درس تئوریهای روابط بین الملل دانشجویان ذیل به علت تاخیر در تحویل و تکمیل پروژه کلاسی از 15 محاسبه خواهد شد.

آقایان

1- محمدیاری

2- ستار نصیرزاده

3- شهمرادی

4- محمدی عیوضی

5-عمیدی

6-محسن نوری

7-اسدقاسمی

8-شاه ویسی

9-سیفی

+ نوشته شده توسط در شنبه دهم بهمن 1388 و ساعت 20:30 |
 

اطلاعیه بسیار مهم

 

بنابر آخرین اطلاعات دریافتی از آموزش دانشکده دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی غیرمرتبط میباشند لازم است درهنگام انتخاب واحد کامپیوتری دروس ذیل را اخذ نمایند.

۱. سیاست بین الملل

۲. زبان خارجی پیش

۳. انقلاب اسلامی و بازتاب آن در روابط بین الملل

۴. سیاست خارجی آمریکا

۵. اصول روابط بین الملل (پیش)

۶. مبانی تحقیق در علوم سیاسی (پیش)

+ نوشته شده توسط در چهارشنبه هفتم بهمن 1388 و ساعت 16:6 |

 

بررسی دیدگاههای نظریه نولیبرالها 

 

نوشته : امیرحسین نعمتی

 پیشگفتار :

تحقیقی که ارائه شده به بررسی دیدگاه های نظریه نولیبرال ها پرداخته و نقش و جایگاهی که این دیدگاه برای سازمانها و رژیم های بین المللی قائل است را به طور اختصار به تصویر می کشد.

در ابتدا به تاریخچه و ویژگی های اندیشه نولیبرال و سازمانهای بین المللی پرداخته شده و در ادامه کار به این سئوال پاسخ می دهد که چه کسانی طراحان سازمانها و رژیم های بین المللی بودند؟ و از این سازمانها چه انتظاراتی می رفت؟ در پایان هم به بحث اصلی تحقیق یعنی نقش و جایگاه سازمانها و رژیم های بین المللی می پردازد. البته باید اذعان کرد که جهت تبیین بحث ارائه شده جای ان را داشت که به موضوعات و بحث های فرعی بیشتری پرداخته شود اما گستردگی موضوع،مجال و فرصت کافی را برای بحث و بررسی بیشتر در این زمینه نمی دهد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در چهارشنبه هفتم بهمن 1388 و ساعت 16:1 |

 

ایرا ن و پیمان بغداد (سنتو)

 

نوشته : امیرحسین نعمتی

 مقدمه

بحث سیاست خارجی جزو مباحث اصلی علوم سیاسی و روابط بین الملل است. بدین سبب منابعی که به صورت مقاله یا کتاب در خصوص رفتار و کردار کشورها اتشار یافته و بخشی از انها نیز به فارسی ترجمه شده بسیارند . به همان نسبت منابع مربوط به سیاست و روابط خارجی ایران عصر پهلوی دوم ، که به زبانهای بیگانه چاپ شده ، نیز فراوان اند. چندانکه نعداد انگشت شمارتالیفاتی که به فارسی نوشته شده با تعداد این نوع منابع به هیچ وجه قابل مقایسه نمی باشد . نویسندگان خارجی یا ایرانیان مقیم خارج می باشد . به سخن دیگر ، تحقیق مستقلی که به تحلیل و برسی سیاست و روابط خارجی ایران در دوره سلطنت محمد رضا شاه پرداخته باشد و بازتاب عملی و کاربردی استراتژی دوگانه سیاست خارجی ایران را در ان دوره ، محققانه و ژرفکارانه و به دور از یک سونگری، مورد بررسی قرار داده باشد وجود ندارد.بنابراین هدف اینجانب در ارائه این تحقیق ، این است که سیاست خارجی ایران در دوران پهلوی در رابطه با پیمان بغداد- سنتو ، بر اساس چه استراتژی است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در دوشنبه پنجم بهمن 1388 و ساعت 21:47 |

مفهوم شناسی پست مدرنیسمنویسنده:رضادلاوری

قبل از بررسى پست مدرنيسم لازم است مختصرى درباره مدرنيسم به مثابه يك واقعيت تاريخى - فرهنگى و نيز خصوصيات آن اشاره كنيم، سپس وارد مبحث پست مدرنيسم و مناظره بين مدرنيسم و فرا مدرنيسم بشويم. كلمه مدرن از ريشه لاتين  modernus   گرفته شده است و مدرنيته بعد از عصر روشنگرى  Enlightenment   در اروپا گسترش يافت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در شنبه سوم بهمن 1388 و ساعت 15:11 |

 

اطلاعیه بسیار مهم


 

 اسامی زیر میبایست  تحقیقشان را تا حداکثر تا دوشنبه  برای آقای دکتر رستمی ارسال نمایند.
شایان ذکر است در صورت عدم ارائه تحقیق نمره ها از ۱۵ محاسبه خواهدشد.
 

1-احمد محمدی عیوضی
2-علی عمیدی
3-نرگس فرجی
4-زهره هدایتی
 
+ نوشته شده توسط در شنبه سوم بهمن 1388 و ساعت 13:45 |


ما و یک افسوس !مطلع شدیم چندی پیش در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه  شناسه و رمز یکی از بهترین سایتهای مقاله  برای استفاده رایگان دانشجویان با نام http://search.ebscohost.com/ طی اطلاعیه ای در اختیار دانشجویان این دانشکده قرار داده شده بود. مراجعه به این سایت و وارد کردن اطلاعات شناسه و رمز نشان می دهد که مهلت استفاده از این سایت به صورت رایگان به اتمام رسیده است و  دانشجویان  کارشناسی ارشد روابط بین الملل نیمه حضوری همین  دانشگاه به علت عدم اطلاع سانی  از این فرصت محروم مانده اند و بازهم این پرسش در ذهن دانشجویان نقش می بندد که این تبعیض  و نگاه دست چندمی به دانشجویان نیمه حضوری در ارائه خدمات آموزشی در داخل دانشگاه علامه طباطبایی قرار است تا کجا ادامه یابد!؟

+ نوشته شده توسط در جمعه دوم بهمن 1388 و ساعت 13:5 |

تاریخ انتخاب واحد نیمسال دومبنا بر اعلام آموزش مرکز تاریخ انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی ارشد روابط بین الملل از روز چهارشنبه ۷ بهمن لغایت جمعه ۹ بهمن ماه می باشد.

 ضمنا لینک ورود به سیستم آموزشی  دانشگاه علامه  از منو  پیوندها در سمت راست صفحه ، قابل دسترسی است.

+ نوشته شده توسط در جمعه دوم بهمن 1388 و ساعت 12:14 |

حاکمیت  و جهانی شدن


ترجمه فصل اول از کتاب نظریه های سازمانهای بین المللی    

مترجم:  سید طاهر عرفانی

در این فصل به تفاوت میان حاکمیت وجهانی شدن پرداخته  میشود ، تا راهی باشد برای درک کلی از اوضاع حکومت بین المللی . سوال این است که جایگاه سازمان های بین المللی در جهان سیاست کجاست ؟ سازمان های بین المللی که به عنوان سازمان بین دولتی فراگیر تعریف شده است ، در روابط بین الملل پدیده ای نسبتا جدیدی است. بیشتر از یک قرن از پیدایش این نظام ها در صحنه سیاست نمی گذرد واین سازمان در نظام دولتهای جدید که قدمت بیشتر از 200 سال دارد به وجود آمده ان


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در جمعه دوم بهمن 1388 و ساعت 10:42 |

نگاهی به جریان فمینسم و تبیین مساله زن در اسلام


سیدطاهر عرفانی

فمینسم بغض ترکیده ستم گذشته است ، همان دختر بیقرار ومضطربی است که از دامن مادر ستم کشیده در گذر تاریخ به دنیا امده ومیخواهد همه زنجیر ها را یکجا پاره کند ، اما در شکستن این زنجیر ها در دام افراط وتفریط گرفتار امده است . رنسانس بستر تولد فمینسم به شمار می آید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در جمعه دوم بهمن 1388 و ساعت 10:37 |

نگاهی بر روابط ایران و افغانستان در دوران پهلوی


سیدطاهر عرفانی

افغانستان بخشی از سرزمین های است که به لحاظ فرهنگی وتاریخی در گستره سرزمینهای ایرانی قرار می گرفته ودر قرون 18 و 19 میلادی از ایران تجزیه گردید. پیش از آن این سرزمین همواره بخشی از خراسان بزرگ را که خاستگاه بسیاری از برونداد های فرهنگی ایرانی بوده ، در بر می گرفت . این سرزمینها تا پیش از جدایی در میان ایرانیان بخشی از خراسان به شما می آمد وبخشهای از آن نیز به کابلستان شهرت داشت .

اطلاق نام افغان که بیانگر قبیله ای خاص است پس از جدایی از ایران


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در جمعه دوم بهمن 1388 و ساعت 10:31 |
 
دکترمحمود سریع القلم  در گفتگو با  روزنامه سرمایه:


توسعه بومی غیرممکن است

دکتر محمود سریع القلم طی گفتگویی با روزنامه سرمایه بر امکان ناپذیری توسعه به صورت بومی تاکیدمی کند.

متن کامل این گفتگو از منو سمت راست بخش دریافت کتاب و مقاله قابل دریافت است.

+ نوشته شده توسط در جمعه دوم بهمن 1388 و ساعت 9:58 |
* جهان روابط ، مرجع تخصصی حوزه های نظری و کاربردی روابط بین الملل *
* Copyright (c) 2010 jahan e ravabet . blogfa . com (www.jahaneravabet.tk) , All Rights Reserved *